Saarloosův vlčák - Chovatelská stanice Miraja

Historie plemene

Leendert Saarloos (1884 - 1969) miloval přírodu i psy. Došel však k názoru, že psi se stali příliš polidštěnými, a proto se jakožto milovník plemene německý ovčák rozhodl vrátit tomuto plemeni původní přirozené vlastnosti a zlepšit tím jeho pracovní schopnosti. Křížil tedy psa německého ovčáka jménem Gerard van der Fransenum, což byl pes klasického pruského typu, s Fleuri, vlčicí pocházející ze sibiřské větve evropského typu (1932), koupenou ze ZOO Blijdorp v Rotterdamu.

Křížení zpět na otce mu dalo základnu zvířat se čtvrtinou vlčí krve. V průběhu další experimentální fáze s přísnou selekcí bylo vytvořeno nové plemeno - "evropský vlčák".

Vybraní jedinci tohoto nového plemene dobře sloužili jako průvodci slepců, nejprve tedy byli považováni za vhodné pro tuto práci. Kvůli zvyšování podílu vlčí krve se však užitečné vlastnosti zděděné po předku Gerardovi postupně ztrácely a ukazovalo se, že plemeno nebude vhodné ani jako pracovní pes, ani jako průvodci slepců. Odkaz Leenderta Saarloose, ne pracovní pes, ale pes s vlastnostmi téměř přírodními, byl uznán jako plemeno v roce 1975. Tehdy bylo plemeno pojmenováno Saarloosův vlčák, ke cti svého stvořitele. Více na stránkách CHS Z MOLU. Případně v angličtině zde.

Od té doby zastupuje toto plemeno holandská společnost Saarloosova vlčáka (Nederlandse Vereeniging van Saarlooswolfhonden), která vytvořila i tento nový standard.

Do České republiky byl v roce 2005 importován první Saarloosův vlčák  (fena Wolfsirius Covername Iris) paní M. Soukupovou z finské CHS Wolfsirius.

Následoval import psa Wolfsirius Call OF The Wild a dvou fen Wolfsirius Honey Kiss a Wolfsirius Heart Attack.

První vrh se v ČR podařil chovatelce paní Novákové v CHS MIRAJA a to krytím feny Wolfsirius Honey Kiss v majetku paní Honzákové (CHS Voracious). Krycím psem byl  Dvořák De Louba Tar maďarské chovatelky E. Molnár CHS CRYING WOLF.

 

 

 

Kontakt

Jana Čapounová

bily.milacek@seznam.cz

Hamerská 251
435 42 Litvínov-Hamr
Česká republika

+420 605 91 77 44

Vyhledávání

Saarloosův vlčák | MIRAJA | Vlk - pes ze země tulipánů | © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode